Karadağ’da Eğitim

Karadağ şirket kurulumu için danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Karadağ'da şirket kurulumu için ne lazımsa sizin için profesyonelce yapıyoruz.

Karadağ’da Eğitim

Karadagda Egitim - Karadağ’da Eğitim

Karadağ’da Eğitim

Karadağ’da eğitim önemli bir konu olarak değerlendirilir. Hatta bu konuda şart şeklinde belirledikleri ve uyguladıkları şey vardır. 6 yaş ile 14 yaş arası eğitimi mecburi tutan Karadağ ülkesi eğitime önem verdiğini de gösteren ülkelerdendir. Refah ve demokratik yapıya sahip olduğunu gösteren ülke bu sebeple çok kez takdir görmüş yerler arasındadır. Üniversite bakımından değerlendirdiğinizde toplamda 1’i devlet 2’si özel üniversite olarak 3 üniversitenin olduğu bilinir. İlk bakışta bu rakam ne kadar az dedirtse de önemli olan adet sayısı değil sağladığı eğitim donanımına sahip olmasıdır. Bu yönden de mükemmele yakın eğitimlerin veriliyor oluşu eğitim düzeyinin de çok yüksek olduğunu göstermektedir.

Karadağ’da Yaşam Maliyeti

Karadağ’da yaşam maliyeti biraz masraflı olabilir. Özellikle de öğrenciler açısından değerlendirdiğinizde Karadağ ev fiyatları pahalı olabilmektedir. Fakat bu konuya hangi ülke için bakarsanız bakın aynı durum öne çıkacaktır. Bununla birlikte Karadağ’da okuyan öğrenciler mezuniyet sonrası Karadağ’da kalabilmek açısından Karadağ oturma izni veya Karadağ vatandaşlık konularını da araştırmaktadır. Ortalama tek kişilik daire kiraları 207Euro’dan başlarken 3 yataklı dairelerin fiyatları 480Euro’dan başlamaktadır. Türk parasıyla karşılaştırınca yüksek olduğu doğrudur. Bu yüzden Karadağ yatırım kapsamında gayrimenkullerin öne çıktığı ülkelerden biridir. Özellikle vize sıkıntısı yaşatmadığı için her zaman bu imkanları kullanabilmenize olanak tanımaktadır.

Karadağ Üniversiteleri

Karadağ üniversiteleri yönünden gelişmiş ve gelişime açık bir ülke olduğunu da göstermektedir. Karadağ Avrupa birliği onayı almış ülke olmasından dolayı çok fazla yabancı öğrenciye eğitim hakkı sunan bir yerdir. Üniversite bakımından mevcut seçenekleri ise şu şekilde sıralanır.

  • Karadağ Üniversitesi, Podgorica(Devlet Üniversitesi)
  • Donja Gorica Üniversitesi, Donja Gorica, Podgorica (özel)
  • Akdeniz Üniversitesi, Podgorica(özel)

Özel olarak belirtilen diğer fakülteleri ise şu şekilde öne çıkmaktadır.

  • Trafik ve İletişim Yönetimi Fakültesi, Berane
  • İşletme ve Turizm Fakültesi, Budva
  • Herceg Novi, İşletme Fakültesi
  • Devlet ve Avrupa Çalışmaları Fakültesi, Podgorica
  • Akdeniz İşletme Araştırmaları Fakültesi, Tivat

Yukarıda sıralanan üniversiteler isteğe bağlı değerlendirilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Belirtilen üniversiteler birçok yönden okumak istediğiniz bölümlere yönelik özel olarak tasarlanmış üniversitelerdir.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin

Translate »
Follow by Email
Facebook
Twitter
Pinterest
Instagram
Telegram