Karadağ Gezilecek Yerler

Rate this post

Karadağ Gezilecek Yerler listemiz ile çok daha verimli bir tatile hazır olun! Karadağ gezilecek yerler listemiz sizleri mutlu etmek için hazır.

Karadağ, 2006 senesinde tam olarak bağımsızlığını ilan ederek Sırbistan’dan ayrıldı. Eski Yugoslavya’nın parçası olan Karadağ, özellikle son dönemde Avrupa’nın gözde ülkeleri arasına giriş yapmayı başarmıştır. Turistik açıdan olduğu kadar yatırımcılar için de dikkat çeken ülke AB’ye giriş sürecindedir.

Karadağ’ın başkenti Podgorica’dır. Ortodoks ve Hristiyanlığın hakim olduğu ülkede Katolik Hristiyanlık ve İslam’a inanan kesim de bulunmaktadır. Güney Doğu Avrupa’da yer alan ülkenin Adriyatik denizine kıyısı olması ve bir çok ülkeye ulaşım açısından rahatlığı, turizmin gözde noktalarından biri olmasına neden olmaktadır.

Karadağ gezilecek yerler dediğimiz zaman akıllara en başta popüler şehirler geliyor. Denizi, dağları, gölleri, tarihi dokusu ve şelalesi ile turizm için ideal ülkeler arasında yer alıyor. Podgorica, Bar, Budva, Tivat Karadağ’ın en önemli şehirleridir. Budva ve Kotor, Türk turist ve yatırımcıların oldukça ilgisini çeker. Yaz turizmi noktasında son zamanlarda popülerliği yüksek seviyededir.

Ülkenin güney bölgelerinde Akdeniz iklimi hakimdir. Yaz aylarında kurak, kış aylarında ise ılık geçen bir iklim hakimdir. Orta ve Kuzey bölgelerinde karasal iklim görülmektedir. Ülkenin dağlık bölgeleri Avrupa’nın en fazla yağış alan yerleri arasında bulunmaktadır.

Karadağ bu iklim sayesinde ilkbahar mevsiminde hem gölde yüzme, hem de kayak yapma imkanı sunar. Plav şehri içinde yer alan Plav gölü ve tepeleri, ziyaretçiler tarafından çok fazla ilgi çekmektedir.

Göz Atın: Karadağ Doğal ve Tarihi Güzellikler

Karadağ Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Karadağ gezilecek yerler dediğimiz zaman, ülkenin Balkan turlarının vazgeçilmez noktasında olan konumu dikkat çeker. Çok sayıda doğal güzelliği ve tarihi yapıya sahip olduğu bilinmektedir. Her bir şehri gezmek için ortalama olarak 1 gün ayırmanız gerekir. Büyüleyici şehirleri, kasabaları dünyanı her bölgesinden ziyaretçi çekmektedir. Dağlık alanlarının çok fazla olmasına karşın kıyı şeridinde plajları dikkat çeker.

Ülkenin çok sayıda milli parkı UNESCO listelerine girmeyi başarmıştır. Kusursuz turizm destinasyonu olan ülke, bunun yanında zengin kültürü ve geçmişi de ilgi odağı olmayı başarmıştır. Orta Çağ kasabalarını andıran Kotor, son derece etkileyici olan görüntüsü ile UNESCO Koruma listesine girmeyi başarmıştır. Bunun yanında kano meraklısı olan kişiler için Kotor Körfezi cazibe merkezleri arasında yer almaktadır.

Ülkenin berrak ve tertemiz suları, cazibe merkezlerinden biri olması noktasında ön plana çıkmasına neden oluyor. Karadağ, tüm dünyaya yayılan bir üne sahiptir. Özellikle Budva kasabalarında yer alan plajları bu noktada etkileyici olmayı başarmıştır.

BUDVA

Karadağ’ın Adriyatik denizine açılan şehir olan Budva, ülkenin başkenti Podgorca’ya 65 km uzaklıktadır. Küçük bir şehir olmasına karşın; plajları, kumsalı, kayalıkları ve oldukça renkli olan gece hayatı ile ön plana çıkar.

Stari Grad şehrin tarihi bölgeleri arasında yer almaktadır. Kale duvarları ile çevirili olan bölge restoran ve şirin kafeler ile doludur. Şehir için 17’den fazla güzel plaj bulunmaktadır. Bunlar arasında Jaz Plajı ve Becici Plajı en ünlüleridir.

Karadağ’ın en ünlü turistlik şehri olan Budva’nın yakınlarında Stevi Stefan isimli bir ada köy bulunmaktadır. Akdeniz’de en ihtişamlı deniz manzarasına olan yerlerden biridir.

KOTOR

UNESCO Dünya Mirası listesi içinde yer alan Kotor, Orta Çağ kasabalarını andırmaktadır. Etkilyici bir mimarı yapısı vardır. Bunun yanında denizi ile görenleri etkisi altında bırakır. Labirente benzeyen dar sokakları, şirin kafeleri dikkat çeken şehir doğal limana sahiptir. Doğal Limanı, Cruise gemileri için uğrak bir alandır.

TİVAT

Kotor körfezinin kıyısında yer alan Tivat, göz alıcı Karadağ şehirleri arasında yer almaktadır. Yaz- kış canlı olmasının yanında gezilmesi gereken yerlerin başında Buca-Lukovic Sarayı ve Roko Meydanı gelmektedir. Kutsal heykelleri, Çiçek adası da gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Kıyı şehri olan Tivat bu nedenle çok güzel plajlar ev sahipliği yapmaktadır. Son derece büyük yat limanlarının olması, yaz döneminde bölgede çok sayıda lüks yatları görme imkanı verir.

PERAST

Kotor koyunun en güzel yerlerinden biri olan Perast, UNESCO koruması altında yer almaktadır. Çok küçük bir kasaba olmasına karşın dokusu çok etkileyicidir. Bir yandan da ormanlarla kaplı dağlar vardır. Diğer yandan tertemiz deniz ve begonvillerin süslediği şahane evlerin de sıraladığı nefes bir kasaba konumundadır.

Kotor’a olan 14 km uzaklığı, daracık taşlar ile döşenen sokakları, eski saat kulesi oldukça etkileyicidir. Perast, Venedik yönetimi altında iken çok ihtişamlı bir dönem yaşamaktır.

HERCEG NOVİ

Karadağ’ın Kotor körfezinde yer alan sahil şehir olan Herceg Novi, Osmanlı döneminde yeni kale ismi ile anılıyordu. Saat kulesi, meydan, Kanlı Kula da gezilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

karadağ gezilecek yerler

Karadağ Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Karadağ’a nasıl gidilir sorusu, ülkeye turizm amaçlı gitmek isteyen kişiler tarafından çok sık sorulmaktadır. Bunun yanında ülkede şirket kurmak, şirket kurarak çalışma ve oturma izni almak da oldukça tercih edilir. Bu noktada verdiğimiz danışmanlık hizmetinden yararlanarak çok düşük maliyetler ile Karadağ’da oturma izni almanız mümkündür.

Göz Atın: Karadağ Tivat Turist Rehberi

Karadağ ulaşım için otobüs, uçak ve özel araç seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Bunlar arasında en kolay ulaşım uçak yolcuğudur. Balkan turlarının gözde noktası olan Karadağ, her sene çok sayıda tur şirketinin otobüs turları ile rağbet görmektedir. Aynı zamanda kendi aracınız ile Balkan Coğrafyasını keşfetme niyetiniz varsa, özel bir rota oluşturmanız da mümkündür.

Karadağ’a gitmek isteyen bir kişi için en uygun havaalanı ulaşımı ülkenin başkenti Podgorica’dır. Şehir merkezine olan 11 km uzaklığı ile dikkat çeken Podgorica Havalimanı, İstanbul’dan direkt uçuş kabul etmektedir. İki şehir arasında 1 saat 50 dakika uçuş mesafesi bulunmaktadır.

Uluslararası uçuş anlamında Podgorica Havalimanı haricinde Kotor yakınında yer alan Tivat Havalimanı da yaz dönemlerinde çok fazla tercih edilir.

Arnavutluk, Karadağ’a en yakın ülkelerden birdir. Ülkenin başkenti Tiran’a uçarak araç kiralamak ve Budva’ya gitmek 3.30 saat sürmektedir.  Balkan Coğrafyasının etkileyici ülkeleri arasında yer alan Karadağ, Kotor ve Budva’ya ev sahipliği yapmaktadır. Ülkede nefes kesen doğal güzellikler, orta çağ atmosferi ve eşsiz lezzetler dikkat çeker.

Karadağ Gezilecek Yerlere Neden Gidilmelidir?

Karadağ’a neden gidilmelidir sorusuna bu yazımızda daha çok gezilmesi gereken yerler üzerinden örnekler sunduk. Fakat ülke, özellikle son zamanlarda yatırım noktasında gösterdiği gelişme ile dikkat çeker. Emlak ve inşaat sektörünün sürekli olarak yükselişte olması, yatırımcıların gözde merkezlerinden biri olmasına neden olmaktadır.

Türkiye’de çok sayıda yatırımcı Karadağ’a yatırım yapmaktadır. 2017 senesinde NATO üyesi olan Karadağ’ın toprakları uluslararası anlamda güvence altına alınmıştır. Aynı zamanda Kopenhag kriterleri için uygun olan hukuk sistemi de yabancı yatırımcıları için gelişmiş bir hukuk sistemi vaat eder.

İki ülke arası mesafenin çok yakın olması, bölgeye gitmek ve burada yatırım yapmak anlamında çok önemli bir fırsat sağlar. Ülkede hızlı ve düşük maliyetler ile oturma izni almak söz konusudur. Aynı zamanda ülkenin para biriminin Euro olması, uluslararası anlamda değer gördüğünü ifade eder.

Karadağ gezilecek yerler sorusuna sizler için bu şekilde yanıt verebiliriz. Ülke turistlik ve yatırım açısından insanlara teşvik edici pek çok vaat sunmaktadır. Tüm bunlardan yararlanmak için sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilir, Karadağ oturma ve çalışma izni alabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir