Karadağ’da İş Yapan Türkler

Rate this post

Balkanlarda yer alan Karadağ, konumu, kültürel ve doğal zenginlikleri, ekonomisi ve yaşam koşulları ile yaşamak için tercih edilen ülkeler arasındadır. Dünyanın en güvenilir ülkeleri arasında adı üst sıralarda geçmektedir. Gelişmeye başlayan küçük bir ülke olması sebebiyle yüksek iş istihdamına sahiptir. Çalışmak ve yatırım yapmak isteyen iş insanlarına pek çok iş imkânı sunmaktadır. Bu kapsamda Karadağ’da iş yapan Türkler de azımsanmayacak kadar fazladır.

Karadağ’da İş İmkanları

Balkanların gözdesi, diğer adıyla Montenegro olan Karadağ, dünyanın ilk ve tek ekolojik ülkesidir. Adriyatik Deniz’inin en güzel sahil şeritleri buradadır. Sahip olduğu kültürel ve doğal güzellikler ülkeyi turistik bir bölge haline getirmiştir. Dolayısıyla ülkede turizm sektörü oldukça kazançlı ve önemlidir. En önemli yatırım sektörü olarak turizmden sonra inşaat sektörü gelir. Genel olarak eğlence sektörü, gıda sektörü, tekstil sektörü, enerji sektörü, hayvancılık, tarım ve ormancılık gibi sektörler de burada önem arz eden diğer sektörleri ifade etmektedir. Bu alanlarda yatırım yapma imkanları fazla olup, son derece avantajlıdır. Büyük sermayeli iş kurmak içinde bölgede otel işletmeciliği popülerdir. Son yıllarda Karadağ doğrudan yabancı yatırımlarla ekonomik olarak iyi bir yükseliş yaşamıştır. Karadağ’da iş yapan Türkler de bu duruma büyük katkı sağlayan yabancılar arasındadır.

Yazımıza Göz Atın: Karadağ’da Sosyal Yaşam

Karadağ’da İş Yapmak İsteyen Türklerin Avantajları

Karadağ’da iş yapan Türklerin masrafları diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha ucuzdur. Düşük maliyetle en kolay oturma izni alınabilen ülkeler arasındadır. Şirket kurma ve oturma izni alma süreçleri oldukça kısadır. Karadağ’a iş yapan Türkler vizesiz seyahat edebilmektedir. Karadağ ile Türkiye arası uçakla 1,5 saat mesafededir. Bu durum Karadağ’ın yurt dışı yatırım ülkesi olarak seçilmesinde etkilidir. Para birimi Euro olduğu için sağlanan kazanç uluslararası alanda değer görmektedir. Türkiye ile Karadağ ülkeleri arasında Serbest Ticaret Anlaşması bulunmaktadır. Bu anlaşma ile iş insanları Karadağ’daki şirketler üzerinden ihracat yapabilmektedir. Montenegro yatırım fırsatları nedeniyle Türk girişimcilerin tercih etmesi gereken ülkeler arasındadır.

Karadağ İş Hayatında Türkler Ve Yatırım Yapılan Sektörler

Son zamanlarda Türkiye’de yaşanan ekonomik krizler, yeni yatırımlara elverişli olmayan ortam yaratmış ve Türk iş insanlarının yatırımlarını dış ülkelerde yapmasına neden olmuştur. Karadağ da sahip olduğu avantajlar doğrultusunda yatırım yapmak için oldukça elverişli bir ülke olarak görülmektedir. Karadağ’da iş yapan Türkler turizm, ticaret ve sanayi alanındaki yatırımlara yoğunlaşmıştır. Türk turizm şirketleri özellikle Montenegro’da bu alanda liderdir. Budva’da deri, mücevher, hediyelik eşya ve Türk mutfak lezzetleri satan çok sayıda Türk mağazaları yer almaktadır. Türk iş insanlarının Kardadağ’daki faaliyetleri ülkece bilinen ve takdir edilen bir başarıya sahiptir. Özellikle altyapı, gıda ve turizm alanında yatırım yapmaya elverişli olan Karadağ’da ekonomik sebeplerle daha fazla Türk yatırımcı görülmesi istenmektedir. Türk iş insanları ayrıca tekstil, gayrimenkul, otomotiv, yan sanayi, havalimanı ve otoyol inşaatı gibi alanlarda çok sayıda projeler gerçekleştirmiştir.

Yazımıza Göz Atın: Karadağ’da Asgari Ücret

Karadağ-Türk İş Adamları Derneği (KATİAD) kurucu başkanı İsmail Oğuz Güvenç gazetecilerle yaptığı bir söyleşide, Karadağ’da Türklerin kurduğu firma sayısının 2015 yılından başlayarak 4 yılda 500 kat arttığını belirtmiştir. Ülkede ticari amaçlı bulunan şirketlerin %50’si turizm sektörüne, %40’ı inşaat sektörüne yönelmektedir. %10’luk kısmı da yine ekonomik getirisi olan kafe, restoran gibi işletmeler açmaktadır. Türk şirketleri Karadağ’ın en büyük dördüncü yabancı yatırımcısı olmuştur. Ülkenin nüfusundan fazla turiste ev sahipliği yapan ve sanayisi gelişmemiş Karadağ’ın tahminen 2024’te AB’ye girecek olması nedeniyle Türklerin 2016’dan beri buradaki yatırımlarını arttırdığı görülmektedir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Karadağ’da en fazla konut alan ikinci yabancı millet olmuştur. Ülkenin önde gelen holdingleri ve perakende markaları da Karadağ’da yatırımlar yapmaktadırlar. Karadağ’da iş yapan Türkler firmalarının aktif yapısı ve tecrübesi ile Karadağ’da artan yatırımlarla yükselerek devam etmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir