Neden Karadağ?

Karadağ'ı Tercih Etmek İçin Birçok Sebep Var

2006 yılında tam bağımsızlığını ilan edip Sırbistan’dan ayrılan ve eski Yugoslavya’nın bir parçası olan Karadağ; son zamanlarda Avrupa’nın gözde ülkeleri arasında yer almaktadır. Hem yatırımcıların hem de turistlerin dikkatini çeken bu küçük ülke, Avrupa Birliğine girmeye hazırlanmaktadır.

Ülkenin başkenti ise en büyük şehri olan Podgorica’dır. Ülkede Ortodoks Hristiyanlık baskın olmasına rağmen, İslam ve Katolik Hristiyanlığa inanan topluluklar da bulunmaktadır. Ülkenin para birimi Euro’dur.

Karadağ Vize İşlemleri

Karadağ da ülkemizle vize anlaşması olan ülkeler arasında yer almaktadır. Karadağ’a ülkemizden giden ziyaretçiler 90 günü aşmayan seyahatlerinde vizesiz giriş yapabilmektedir. Ülkemizde Karadağ’a ilgi fazla olduğu için Budva ve Kotor şehirlerine çeşitli turlar düzenlenmektedir.

En Popüler Karadağ Şehirleri Hangileridir?​

Karadağ; dağları, denizi, gölleri, mağaraları, tarihi dokusu ve şelalesi ile tam bir turizm ülkesidir. Başkenti Podgorica, Budva, Bar, Kotor ve Tivat ülkenin en önemli turizm şehirleridir. Özellikle Kotor ve Budva Türk turistlerin ve yatırımcıların ilgisini çeken şehirlerdir. Bu ülke, yaz turizmi konusunda son yıllarda oldukça popülerdir. Bu durumdan dolayı çok ciddi sayılarda turist çekmektedir.

Karadağ’ın Coğrafi Konumu Nedir?

Karadağ bilinen bir diğer adı ile Montenegro; Güneydoğu Avrupa’da yer almaktadır. Ülkenin komşuları, Hırvatistan, Bosna Hersek, Kosova, Arnavutluk ve Sırbistan’dır. Adriyatik denizine kıyısı vardır.

Karadağ İklimi Nasıldır?

Karadağ’ın güney bölgelerinde Akdeniz iklimi görülmektedir. Bu bölgede yazları kurak kışlar ise ılık geçmektedir. Kuzey ve orta bölgeler de ise kara iklimi görülmektedir. Karadağ’ın dağlık bölgeleri ise Avrupa’nın en çok yağış alan bölgeleridir. Bu iklim özellikleri sayesinde ilkbaharda bir gün içinde hem kayak yapılabilmekte hem de gölde yüzülebilmektedir. Özellikle Plav şehrinde yer alan Plav Gölü ve tepeler ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir. Kotor, Bar, Ulcinj, Budva ve Herceg Novi ise yaz turizminin en canlı olduğu kentlerdir.

Karadağ Hakkında Genel Bilgiler

İnşaat ve emlak sektörünün hızla yükseldiği ülke, yatırımcıların da gözde merkezi haline gelmiştir. Ülkemizden de pek çok yatırımcının yatırım yaptığı bu ülke, 2017 yılında NATO üyesi olmuştur. Bu sayede toprak bütünlüğü uluslararası olarak güvence altına alınmıştır. Ayrıca hukuk sistemi ile de Kopenhag kriterlerini uygulamakta olan ülke, yabancı yatırımcılarına gelişmiş bir hukuk sistemi vadetmektedir. Genel olarak Karadağ’a yatırım yapmanın avantajları ise;

-Türkiye ile Montenegro arası uçakla 1,5 saattir. Bu durum da yatırım yapmak için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Yani yurt dışı bağlantılı bir şirket kurmak isteyenler için Karadağ kaçırılmaz bir fırsattır.

-Adriyatik Deniz’inin en özel sahil şeridi bu ülkededir. Bu durum da Avrupa’nın gözde ülkeleri arasında yer edinmesini sağlamaktadır. Yani yeni iş fırsatları adına bu durum önemli bir avantajdır.

-Hızlı ve düşük maliyetle bu ülkede oturma izni alınabilmektedir.

-Para birimi Euro olduğu için kazanç uluslararası alanda değer görmektedir.

-Ülkede önemli bir talep artış potansiyeli mevcuttur. Bu da yatırımcılara satış ve fiyatlandırma avantajı sağlamaktadır.

-Ülkede Kurumlar Vergisi yüzde 9’dur. Ülkemiz de ise 2021 yılı itibari ile Kurumlar Vergisi yüzde 25’dir. Bu durum da yatırımcılara büyük avantaj sağlamaktadır.

-İki ülke arasında yapılan “Serbest Ticaret Anlaşması” sayesinde Karadağ’da yatırımcılar kurdukları şirketler üzerinden kolayca ihracat yapabilmektedir.

-Montenegro’da Avrupa genelinde serbest ticaret yapma fırsatına da yatırımcılar sahip olmaktadır.

Karadağ’da yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcılar oturma iznini de alabilmektedir. Bu ülkede yaşam ayrıca diğer Avrupa ülkelerine göre açık ara ucuzdur. Sadece yaz sezonunda turistlerin gelmesiyle fiyatlar yükselse de sezon bitiminde fiyatlar düşmektedir. Yani bu küçük Avrupa ülkesinde yaşamak ve iş yapmak kişilere büyük avantajlar sağlamaktadır.