Yurt Dışında Şirket Açmanın Kolay Yolları

Rate this post

Yurt dışında şirket açmanın kolay yolları, binlerce Türk vatandaşı tarafından merak edilmektedir. Yurt dışına yasal olarak çıkan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için sunulan hizmetler sayesinde kolay bir şekilde yurt dışında şirket açılabilir. Çeşitli teşvik ve hizmetleri almak için ne yapılması gerektiğini tam olarak bilmek şarttır. Yurtdışında iş yeri açmak için hangi teşviklerin sunulduğunu yazımızda bulabilirsiniz.

Yurt dışında şirket açmak isteyen kişiler için hangi teşviklerin olduğu, merak edilen önemli konular arasında yer almaktadır. İşyeri açmak isteyen kişiler, eğer yurt dışında yaşıyorsa KOSGEB tarafından Yurtdışı Pazar Desteği programından yararlanabilir. İş yeri açmak için olduğunuz ülkelerde gerekli olan açma şartları taşımak gerekmektedir. Evrakların eksiksiz olması sayesinde iş yeri açma işlemleri çok rahat bir şekilde yapılabilir.

Teşvikler, kişinin iş yeri açması noktasında destek oluşturur. İşyeri açmak için KOSGEB teşvik desteğimde en üst limit 300 000 TL’dir.  Bu tutarın %30’ı geri ödeme ister, %70’isi ise geri ödeme istemez. Şirket açmak adına desteklenen teşvik alanları şu şekilde ifade edilebilir.

 • Yazılım gerektiren çalışma alanlarında yazılım için destek
 • Proje kapsam ve türüne göre personel desteği
 • Fuarlara katılım desteği
 • Tanıtım ve reklam desteği
 • Hizmet alma desteği
 • Belgelendirme ve danışmanlık desteği
 • Dijital pazarlama ve tanıtım giderleri desteği

Göz Atın: Karadağ’da Şirket Açmanın Avantajları

Yurt Dışında Şirket Açma Teşviği Nasıl Alınır?

Yurt dışında şirket açma teşviği almak için öncelikle gerekli olan başvuruları yapmanız gerekir. E-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak KOSGEB’e üye olmak önceliktir. Bu kayıt öncesinde işletmenin kurulması şartı vardır. Kayıt işlemlerinde işletme kaydı yapılması gerekir. KOSGEB yurt dışı iş gezisi desteği de bulundurmaktadır. 3000 ve 5000 TL arasında destek değişir.

İşlem sonrasında etkili proje hazırlanması şartı vardır. Projede işletme hizmetleri, amacı ve faaliyetler dönemleri açık bir şekilde yer almak zorundadır. Proje içinde yer alan işletme amacında ihracatı arttırmak, ihracat gücünü arttırmak ve yurt dışı satışları arttırma hedefleri yer almak zorundadır.

Ekonomi Bakanlığı tarafından Turquality destek programı, markalaşma desteği olarak sağlanmaktadır. Destek yurtdışında işyeri açmak isteyenleri de teşvik eder. Teşvik için başvuru markanın ülkede tescili yapılmış olması gerekir. Bu sayede başvuru yapılan destekten fayda elde etmek söz konusu olur.

Yurt Dışında Şirket Kurmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Yurt dışında şirket kurma fikrinin yaygın olması bu konu başlığında çok fazla araştırma yapılmasına neden olmaktadır. Öncelikle şirket kurmak adına gerekli aşamaların listeli bir şekilde olması ve buna uyulması önemlidir. Aynı zamanda yaşam şartları ve iş başvuru önerileri de incelenmelidir.

İnsanların büyük bir kısmı şirket kurma düşüncesine sahiptir. Fakat uluslararası anlamda etkili bir şekilde yer alabilmek için yurt dışında şirket kurmanın avantajları çok fazladır. Son zamanlarda gençlerin hayallerinin başında ticaret hayatında aktif olmak vardır.

Yurt dışında şirket kurmak ticaretin farklı bir boyutunu ifade eder. Sürekli olarak ticaret hayatında yer almak isteyen kişinin temel hedeflerinde uluslar arası anlamda çalışmak yer almalıdır. Öncelikle ticarette ön plana çıkmak için dünyanın geneline hitap etmek gerekir. Tüm dünyaya hitap etmek sürecin başında zorlayıcı olabilir. Fakat global anlamda açılan şirketler ile, yani yurtdışında şirket açmak sayesinde bu süreç daha basit olacaktır.

Göz Atın: Karadağ Danışmanlık Hizmetleri

Yurt dışında şirket açmanın kolay yolları

Yurtdışında online şirket kurmak

Ticaret hayatında yaşanan köklü değişimlerin ana kaynağında internet platformunun gelişmesi yer almaktadır. E-ticaret dünyasında güçlü olarak yer almayı hedef edinen kişiler için bu yazımızda son derece önemli bilgiler sunacağız. Günümüzde çok sayıda kişi online şirketler kurar ve tüm dünyaya bu şekilde açılır. Ticaret dünyasında bazı prosedürler olduğunun altını çizemk gerekir. Bu nedenle online olarak şirket kurmanın bazı avantajları olabilir.

Yurt dışında online şirket kurma maliyet açısından daha avantajlıdır. Bu nedenle çok sayıda kişi global şirket kurma düşüncesine sahip olur. Şirket türlerine göre karar vermek gerekir. Aynı zamanda daha pratik olur. Yüzde yüz ticaret dünyası daha geri planda kalmayı başlamıştır.

Bir anda şirket kurmak söz konusu değildir. Belli bir sistem ile ilerlemek ve şirket kurmak için her zaman doğru kararları vermek gerekir. Şirket kurma prosedürleri her zaman farklıdır. Bu ülkeden ülkeye değişim gösterir. Öncelikle araştırma yapmak bu minvalde şirket kurmak gerekir. Yurt dışında şirket kurmanın düzenli ilerlemesi için belli aşamalar gereklidir.

 • Şirket kurmak için gerekli olan yeterlilik belgelerinin olması
 • Yasal düzenlemelerin oluşturulması
 • Vergi işlemlerinde gerekli olan başvuruların yapılması
 • Yabancılar için sunulan haklardan yararlanmak için başvuru yapılması

Yurt Dışında Şirket Kurma Maliyetleri

Yurtdışında şirket kurma maliyet açısından da araştırılması gereken bir konudur. Pek çok kişi öncelikle yurt dışında kurulacak olan şirketin maliyetini merak eder. Değişkenlik içeren maliyetler vardır.

Karadağ’da şirket kurma maliyetleri üzerinden örnek vermek gerekirse, Karadağ’da şirket kurma, oturma ve çalışma izni maliyeti 1400 Euro olarak ifade edilir. Eğer üniversite diploması ibraz edilecek olursa aynı zamanda Transkript talep edilmektedir. Bunun için de 150 Euro maliyet vardır. Çok ortaklı şirket kurulum  noktasında her ortak için 400 Euro maliyeti vardır.

Çocuklar ve eşler için oturma izni alma birey başında değişkenlik gösterir. Eğer yukarıda yer alan masrafları yaptıysanız şirketinizi faal hale getirdiniz demektir. Sonrasında da şirketin aylık masrafları; 80 euro muhasebe ücreti, 35 euro sigorta primi olarak ifade edilmektedir.

Yurtdışında şirket kurma avantajları

Yurtdışında şirket kurma avantajları, özellikle Karadağ’da şirket kurma hedefiniz varsa incelemeniz gereken konulardan biridir. Karadağ 2006 senesinde tam bağımsızlığını ilan etmiş, Avrupa Birliğine girme talebi olan Avrupa ülkelerinden biridir. Hem turistler hem de yatırımcılar tarafından gözde bir ülke olduğunu söylemek gerekir.

Başkenti Podgorica olan ülkede Hristiyanlık baskın olmasına karşın İslam dinine mensup kişiler de vardır. Euro para birimine sahip olan ülke, ülkemizle vize anlaşmasına sahiptir. Türkiye’den giden ziyaretçiler 90 günü aşmayan vizesiz girişler yapabilir.

Karadağ’da şirket kurmak ve yatırım yapmak son derece avantajlıdır. Öncelikle ülkede emlak ve inşaat sektörü oldukça ileri seviyede yer almaktadır. Bu nedenle de yatırımcıların gözde merkezlerinden biridir. Pek çok yatırımcı, Türkiye’den Karadağ’a yatırım yapmaktadır. 2017 senesinde NATO üyesi olan ülke toprak bütünlüğünü global anlamda da güvence altında tutmaktadır.

Yurt dışında şirket açmanın kolay yollarını sizler için bu şekilde sıralamak mümkündür. Her ülke için farklı yöntemler olması ve farklı maliyetler olması, araştırmalarınızı daha geniş anlamda yapmanıza neden olur. Sitemizde sizlere sunduğumuz Karadağ’da şirket açma, yatırım yapma yöntemleri ve Karadağ ile alakalı önemli bilgiler oldukça açıklayıcıdır.

Eğer Avrupa’da yatırım yapmak veya şirket açmak gibi bir talebiniz varsa Karadağ araştırmanız gereken ülkeler arasında yer alıyor. Yazımızda da ifade ettiğimiz gibi ülkede şirket açmak son derece düşük maliyetler ile gerçekleşir. Şirket açmanız halinde ülkede oturma ve çalışma izni almanız da söz konusu olmaktadır. Avrupa’ya açılan bir ticaret hayatı talep ediyorsanız, bu noktada Karadağ araştırmanız gereken ülkelerin başında geliyor diyebiliriz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir